Povodom Međunarodnog dana deteta, gradska sekretarka za socijalnu zaštitu Nataša Stanisavljević čestita deci dan koji je posvećen borbi za njihova prava, i borbi za mogućnosti da svako dete, bez obzira na različitosti, ispuni svoje potencijale, vođene principom ravnopravnosti i nediskriminacije.
Ona je istakla da Sekretarijat za socijalnu zaštitu nastoji da na najadekvatniji način odgovori na potrebe dece i mladih iz osetljivih kategorija, u cilju obezbeđivanja što kvalitetnijih uslova za boravak i rad sa decom, pružajući im podršku i pomoć koja im je potrebna, kroz unapređenje sistema socijalne zaštite, razvijanje raznovrsnih servisnih usluga namenjenih ovoj kategoriji stanovništva, i kontinuiranom međusektorskom saradnjom institucija i ustanova koje se bave socijalnom zaštitom.
– Grad će nastaviti da vodi odgovornu socijalnu politiku, u cilju sprečavanja nasilja nad decom i diskriminacije, kroz obezbeđivanja ravnopravnih uslova za bolji život sve dece – dodala je Nataša Stanisavljević.
Svetski dan deteta proglašen je 20. novembra 1954. u Generalnoj skupštini Ujedinjenih nacija. Pet godina kasnije, 20. novembra 1959. UN su usvojile Deklaraciju o pravima deteta, a tačno 30 godina potom i Konvenciju o pravima deteta, koju je Srbija prihvatila. Svetski dan deteta obeležava se kako bi se skrenula pažnja javnosti na sve obaveze koje društvo ima prema deci, kao i na najvažnije probleme sa kojima se deca suočavaju. Dečja prava su utvrđena Kovnencijom o pravima deteta, koju su ratifikovale 193 zemlje. Osnovni principi Konvencije su: pravo na život, opstanak i razvoj, najbolji interes deteta, pravo na participaciju kao i pravo na nediskriminaciju.
Zadatak je promocija interakcije i razumevanja među decom, kao i postizanje dobrobiti dece širom sveta. Obeležavanjem ovog dana skreće se pažnja javnosti na obaveze koje društvo ima prema svojim najmlađim članovima.
Prema procenama Sekretarijat za upravu za 2017.godinu u Beogradu živi 311.146 dece, odnosno udeo dece u ukupnoj populaciji u Beogradu iznosi 18,44 odsto.